Kasulikke toataimi ei ole vähe, kuid nende seas on üks, mille kuulsus tervendajana ületab kõiki teisi. See on aaloe - kõige kuulsam tohter aknalaual.
Kodus aknalaual kasvatatakse puisaaloed. See liik õitseb toatingimustes väga harva, ehk kord 100 aasta jooksul. Aaloe mahl ja temast valmistatud preparaadid on tugeva põletikuvastase ja valuvaigistava toimega. Aaloe suudab võidelda nii mikroobide kui seentega, mõnikord ka mitmete viirustega. Põletike, sh mädaste põletike ravivahendina kasutatakse aaloed laialdaselt kirurgias, stomatoloogias, günekoloogias, teraapias (sisehaiguste puhul), keskkõrvapõletike, kõri- ja ninahaiguste puhul. Eriti tõhusalt toimib aaloemahl seespidiselt mao- ja soolestikuhaiguste puhul. Kõik need haigused on põhjustatud limaskestade põletikust, mis kaob aaloemahla tarvitamisel.
Aaloemahlas on rohkesti kergesti omastatavaid vitamiine ja mikroelemente. Peale selle on aaloemahlas ainevahetust korrastavaid ensüüme, soolestikku puhastavaid kiudaineid. Mahla sissevõtmist võib soovitada seedesüsteemi, maksa, sapipõie ja neerude tervendamiseks, astmaatiliste sümptomite ja suhkrutõve leevendamiseks. Mahla võib edukalt kasutada unehäirete vastu, kogu organismi toonuse tõstmiseks, immuunsüsteemi tugevdamiseks ja stabiliseerimiseks. Samas peab arvestama faktiga, et kasvajatesoodumustega inimestele on aalie vastunäidustatud, eriti käib see puis-aaloe preparaatide kohta, millel on biostimulaatori toime (tuntu-teada Aloe vera´l sellist toimet ei ole).
Korje ja varumine
Parim koht aaloele on päikeseküllane aknalaud. Aaloelehtede korjamine tähendab nende eemaldamist koos mahlavaest leherootsu ümbritseva tupega, sest mujalt murtud lehed kaotavad tugevasti mahla. Ravi otstarbel kõlbavad vaid hästi väljaarenenud alumised ja keskmised lehed. Neil on reeglina kuivavad lehetipud. Aaloe peab olema vähemalt kolme aastane. Vanu pikkade paljaste vartega taimi saab noorendada. Selleks tuleb aaloe taime latv maha lõigata, kuivatada 1-2 nädalat ja pista siis puhta niiske liiva sisse. Juurduma hakanud ladva võib potti ümber istutada.
Toas kasvava aaloe lehti võib korjata mis tahes aastaajal. Lehti ei tohi pärast korjet hoida õhu käes üle 3-4 tunni. Need tuleb hoolikalt pakkida madalatesse õhuaukudega kastidesse.
Teadlased on teinud avastuse: parima ravitoime saavutamiseks tuleb korjatud aaloelehti ebasoodsates tingimustes "karastada". Selleks hoitakse lehti nädal-kaks pimedas 4-8 soojakraadi juures. Nii ekstreemsetes tingimustes koondab aaloe kogu oma eluväe. Sel moel hoitud lehtede mahl on topeltkasulik: stimuleerib tõhusamalt haige elundi talitlust ja tugevdab immuunsust. Kui niimoodi hoitud ja lapiti pooleks lõigatud leht lõikepinnaga haavale asetada, siis kasvab haav palju kiiremini kinni.
Värskeid lehti kasutatakse mahla saamiseks. Kodustes tingimustes hoitakse 2-4 aastase taime lehti 8-12 päeva temperatuuril 6-8 kraadi ehk külmkapis. Seejärel pestakse lehed hoolikalt keedetud veega, peenestatakse, pressitakse mahl välja ja filtreeritakse läbi mitmekihilise marli. Sel moel saadud mahla keedetakse 3 minutit, kuid tarvitada võib ka värskelt pressitud mahla. Värskel mahlal on bakteritsiidne toime, mahl tõstab söögiisu, parandab seedimist, ravib hästi lamatisi, mädaseid haavu ja teisi haigusi.
Et valmistada aaloe vesiekstrakti, levinud rahvameditsiinivahendit, aetakse lehed läbi hakklihamasina, lisatakse 5-kordne kogus vett, lastakse tõmmata 1 tund, keedetakse 2-3 minutit ja kurnatakse. Vesileotisega tehakse märgi kompresse nahahaiguste puhul, loputatakse suud ja kuristatakse kurku põletikuliste protsesside korral ja võetakse sisse 1 teelusikatäis 2-3 korda päevas mao- ja soolestikuhaiguste puhul.
Rahvalikke retsepte
Nohu vastu tilgutatakse aaloemahla ninna, 3 tilka kummassegi ninasõõrmesse.
Hingamisteede haiguste ravimiseks ja organismi tugevdava vahendina soovitatakse segu 1,5 liitrist aaloemahlast (enne taimelt lehe võtmist ei kasteta aaloed 2 nädalat), 1,25 kg maikuusest meest ja 3,5 liitrist kahoorist (punane dessertvein). Segu pannakse tumedast klaasist pudelitesse, lastakse valmida 5 päeva pimedas. Võetakse sisse pikka aega 1 teelusikatäis 3 korda päevas enne sööki.
Aaloed kasutatakse ka diabeedi ravimiseks. Selleks segatakse 1-3 g kurkumit aaloemahlaga ja võetakse sisse 2-3 korda päevas. Sellise koostisega vahend on eriti tõhus diabeedi algstaadiumis.
Värske aaloemahl on suurepärane lahtisti - 1 teelusikatäis 3 korda päevas.
Aaloe toniseerib suurepäraselt maksa jaseda võidakse kasutada eraldi, aga ka koos teiste maksahaigusi ravivate vahenditega. See kehtib ka ägeda ja kroonilise hepatiidi, sapikivitõve ja koletsüstiidi ravi kohta. Annus 2-3 teelusikatäit 2-3 korda päevas. Hepatiidi ja sapipõiehaiguste puhul soovitatakse aaloemahlale lisada kurkumit ja koriandrit.
Kurnatuse korral kasutatakse järgmist retsepti: aaloemahla - 100ml, kreeka pähkli tuumi - 100g, mett - 100g, sidrunimahla - 100ml. Segatakse hoolikalt ja võetakse sisse 1 dessertlusikatäis pool tundi enne sööki. Segu võib valmistada ka ilma sidrunimahlata, annus jääb aga samaks.
Kurnatuse vastu aitab veel üks aaloepõhine retsept: aaloemahla - 200ml, mett 300g, kuiva punast veini - 350ml. Segul lastakse valmida 1 nädala toasoojas pimedas. Võetakse sisse 1-2 teelusikatäit 3 korda päevas 20-40 minutit enne sööki.
Ninaverejooksude vastu sööge 15 päeva jooksul enne sööki 2cm pikkune aaloelehe tükike.
Tähelepanu! Kategooriliselt on keelatud sisse võtta värskete aaloelehtede mahla neeru-, põiepõletiku, veritsevate hemorroidide korral, eriti aga raseduse ajal.
Aaloe toob nooruse tagasi
Aaloel on oma koht ka kosmetoloogias. Aaloemahl takistab nahapooride ummistumist ja annab nahapinnale tervisliku mati läike. See tuleb sellest, et mahl kiirendab vere ringlemist ja naha surnud sarvestunud epiteelrakkude irdumist. Lisaks sellele katab naha kaitsekihiga, takistades sel moel tõvestavate bakterite ja seennakkuste tekitajate kasvu. Aaloemahl on imeline abiline vinntõve lööbe ravimiseks, et ei tekiks armistumisi.
Selleks, et nahk jääks kauaks nooreks ja ilusaks, puhastage aaloega nägu igal õhtul enne magamaminekut.
Võib teha sellise maski:5-10g lanoliinkreemi segatakse 5-7ml aaloemahla ja 5-10ml taimeõliga. Segage ja kandke soe mask masseerivate liigutustega niiskele nahale. 10-15 minuti pärast eemaldage mask sooja veega.
Haavade kinnikasvatamiseks tehke paksu aaloelehte lõikeid ja suruge läbi lõigete haigele kohale geelitaolist mahla. Haava valu kaob kui võluväel, põletus paraneb aga õleöö.
Allikas: ajakiri "Rahvaravitseja"