KONTAKT

Tagasi esilehele

Aluseline toitumine

Toiduvarud, mis peaksid köögis olema

Maitseained – kui ei ole värskeid, siis võiks olla kuivatatud.
Küüslaugupulber, sibulalaastud, vürtsköömned, basiilik, koriander, Canney´i pipar, kurkumi, karri ja petersell.
Aluseline sool (Red Salt); Celtic meresool; vegetiseeritud sool, Herbamare (meresool orgaaniliste aedviljadega), Trocomare (vürtsikas meresool aedviljade, tšillipipra ja mädarõikaga), Herby (tänu selles leiduvale mustale piprale on päris teravamaitseline).
Sojakasteme asemel Bragg Liquid Aminos (see on pisut happeline, kuid palju parem kui kääritatud sojakaste).
Spice Hunteri tooted eri kombinatsioonid, nagu –mehhiko, Itaalia, Tai, Jamaica, Sichuani või Herbes deProvence tooted. Pitsamaitseaine ja karri. Samale toidule võib anda erinevate maitseainete abil väga erineva maitse.

Seemned: (toored)lina-, seesami-, päevalille-, lutserni- ja kõrvitsaseemned. Idutatud kujul samuti. Toores tahini (seesamiseemne pasta)

Pähklid: mandlid, sarapuupähklid, männiseemned, Brasiilia pähklid ja makadaamiad. Värsked pekanihikkopähklid ja Kreeka pähklid ning toores mandlivõi.

Teraviljad: speltanisu, tatar, hirss, kamuti, kviino, pruun basmati riis ja rebashein.
Soolata pruunist riisist küpsised, kviino- ja speltanisupasta, tatra, riisi ja soba nuudlid, idandatud nisust tortiljad, LaVosch´i küpsised (mis on tehtud tofust ja on pärmivabad) ning jahu (täistera jahu, pleegitamata valge jahu, speltanisujahu, pruuni riisi jahu, rukkijahu ja hirsijahu, ka soja ja riisijahu, kui neid mitte väga kaua hoida.)

Oad: Sojaoad (edamene oad – otsida kauplustes külmutatud toodete osakonnast), azuki oad, läätsed, munguoad, mustad oad, silmoad, kikerhernes, pinto oad ja aedoad. Hummus võiks olla sügavkülmas.

Merepäritolu tooted: nori lehed, punavetika helbed ja aramie.

Tortiljad: Idandatud nisust tehtud tooted. Tortiljasid võib ka ise teha. Vaata retsepte.

Tervislikud õlid: Külmpressitud neitsioliivõli, viinamarjaseemneõli, seesamiõli, linaseemneõli jne.

„Piim“: Juhul, kui on vaja piima ja pole aega seda ise teha, siis on head mandli-, sija- või riisipiim.

Vesi: võiks olla destilleeritud või pöördosmoosi meetodil saadud.

Soja: tofu.

Toiduained: Kuna toidud peavad olema värsked, siis ei saa neid lõputult kaua hoida. Küüslauku ja ingverit saab sügavkülmas säilitada. Sibulad, värsked ja kuivatatud piprad, sidrunid ja laimid peaks alati olemas olema.
Igasugu idusid võiks alati olla idanemas.
Sahvris võiks olla päikesekuivatatud tomatid oliivõlis, röstitud paprikad oliivõlis ja aedviljapuljong (veenduge, et selles poleks pärmi).
Värsked aedviljad ja vähese suhkrusisaldusega puuviljad. Tumedad lehtsalatid, brokoli, spinat, söödakapsas, punane ja roheline kapsas, seller, porgandid, kurgid, lillkapsas, kabatšokk, tsukiini, peedid, rõigas, avokaado, tomatid, eri värvi paprikad, peedilehed, spargel, rohelised herned, porrulauk ja baklazaan. Värsked maitsetaimed (petersell, basiilik ja koriander).
Lugege hoolikalt silte ja vältige varjatud kahjulikke toiduaineid, eriti sidrunhapet, magusaineid, pärmi, äädikat, maapähkleid ja maisisiirupit.
Tehke ülalnimetatud toiduainetest oma valik, korraga kõike muretseda ilmselt ei õnnestu, kuid proovige ja otsustage, mis teile kõige paremini sobib.

Idandamine

Idud on toitvad ja aluselised. Idandamise ajal suureneb seemnes või teras vitamiinide ja mineraalainete hulk plahvatuslikult. Idandamine muudab seemnes oleva tärklise, valgud ja hormoonained vägagi aluseliseks ja kiiresti omastatavateks eelseeditud valkudeks ja aedviljasuhkruteks. Ja vähiga võitlevad fütokemikaalid ilmnevad taimedes just siis,kui neile tekivad idud.

Valige mahedalt toodetud seemned, idandamiseks võite hoida seemneid pikka aega.
Leotage seemneid öö otsa puhastatud vees, kuni nad paisuvad, siis valage nad idandamiskandikule, laske nõrguda ja pange kandik pimedasse sooja kappi. Loputage idusid kaks korda päevas. Paari kolme päevaga on enamik idusid valmis söömiseks. Idud peaksid olema krõmpsud ja magusad – mitte mingil juhul hapud. Kui need kipuvad minema hapuks, siis on need idandatud liiga kaugele ja ei kõlba. Idud ei tohi olla pruunikad ega libedad. Hoidke idusid külmkapis klaaspurgis või plastikaatkotis. Need kõlbavad süüa umbes nädala jooksul. Samuti võib kasvatada idusid liitristes purkides, pannes peale kummivõrgu või spetsiaalsetes idandamisanumates, kus on nõrutuskaaned.

Kuidas idusid kasutada

Idusid võib süüa toorelt, pannil kergelt kuumutatuna, iseseisvalt või leibadel, salatites, suppides.