KONTAKT

Tagasi esilehele

Marat Listra kaotas viie kuuga 42 kilo

Allikas: Õhtuleht
Avaldatud: 18.09.2007
Autor: Greta Kaupmees

"Olen nüüd täiesti terve inimene. Sõbrad hüüavad mind poisikeseks. Enne oli juba hämaras ära tunda, et üks suur kuju tuleb," lõõbib viie kuuga kleenukeseks muutunud Marat Listra. Mees on avastanud pH-toitumise.

Marat ütleb, et oli tugevalt ülekaaluline ja see hakkas juba tervisele. Põlved valutasid, selg valutas, kõndida oli raske ja kõrvetised kiusasid. "Olen olnud ülekaaluline kogu oma elu. Ka väikese poisina olin väga trullakas. Niikaua kui mäletan, on mul kogu aeg suur kõht ees olnud. Keha dikteeris, et on vaja mingi muutus ette võtta," ütleb Marat, kes veel jaanuaris kaalus üle saja kilo.

Marat proovis eri dieete, katsetas toidulisandeid ja kaalu alandavaid vahendeid, aga ükski asi tema peal ei toiminud. Kaalujälgimist mees proovinud pole, sest need ideed talle lihtsalt ei meeldi.

pH pani kaalu paika

Asi algas sellest, et Marat sattus juhuslikult pH-toitumise loengut kuulama. "Sain aru, mida olen elu aeg valesti teinud ja võtsin end juba samal päeval kätte. Viskasin kõik oma happelise menüü kodust välja. Käisin poes ja ostsin palju toorest ja värkset asemele. "Mulle meeldis väga grillida. Suur õllesõber olin ka, ja kõik, mis sinna õlle kõrvale käib. Loobusin kõigest hetkega," tunnistab Marat, et talvel seda teha oli ikka päris karm väljakutse. Sugulased ja sõbrad ei saanud sugugi aru, mis toimub. Õnneks hakkas dieet kohe mõikama – esimesel nädalal kaotas ta kaalust juba 5 kilo.

"Edasi läks mühinal, suure innu ja hurraahüüetega, et asi töötab ja et olen õigel teel." Tagasilööke ega plussnädalaid Maratil polnudki, sest kõik, mida ta oma toidusedelis muutis, sobis talle ning ahvatlusi ei tekitanud enam ükski vana ja harjumuspärane roog.

Külas käies üht-teist näksib

"Seda mõtet, et jooks mõne õlle või võtaks vorstivõileiva, mul ei tekkinudki. Sain käpa peale oma harjumustele. Ihad tekkisid küll toidu maitse järele, aga see polnud isu. Nüüd aga on uued toitumisharjumused muutunud juba elustiiliks," kinnitab ta.

Marat ütleb, et pidi menüüd välja vahetades peaaaegu kõigist oma lemmikroogadest loobuma. Ei liha ega mingit grillimist enam, ei piimatoodetele, ei kõikidele töödeldud toiduainetele.

"Kohvi ei ole ma õnneks mitte kunagi joonud, aga tee mee ja piimaga meeldis mulle, see oli eriti hõrk. Aga ka sellest loobusin," selgitab endine gurmaan oma üleminekut taimsele mahetoidule. Nüüd moodustavad tema põhilise ninaesise õlikastmega toorsalatid, juurviljad, seemned ja pähklid, idud, kuivikud ning leivakatted. Vahel ka taimset suppi ja mõned puuviljad magustoiduks.

"Tuttavad ongi minuga suhteliselt hädas, kui ma neile külla lähen. Pole midagi mulle süüa anda. Siis ma vahel teiste heameeleks üht-teist ka näksin, aga kõhtu täis ei söö," räägib mees oma nii-öelda patustamistest ja tunnistab, et üle pika aja tuli jaanipäeval talle punase veini isu. "Palusin endale küll valada klaasitäie veini, aga suutsin vaid sentimeetri jagu mek­kida, hakkas vastu," räägib Marat ja hoiatab, et tegelikult nii kiiret kaalukaotust arstid ei soovita.

Kuigi enda kinnitusel elas mees selle probleemideta üle, soovitab ta teistel siiski muudatustega mõõdukamalt alustada, lülitades pH-dieedi ideid oma toidusedelisse järk-järgult.

Toidupoes kulus rohkem aega

"Vaatasin, et ei saa enam üldse normaalset toitu teha," mäletab Marat esimest ehmatust, kui ta sai kätte happeliste ja aluseliste toiduainete tabeli. Õnneks on inimene leidlik, nii hakkas ka kokana töötanud Marat retsepte leiutama. "Kui tead põhikomponente ja saad aru süsteemist, on lihtne menüüd mitmekesisemaks teha."

Marat tunnistab, et oli dieedi alguses kindlasti perele nuhtluseks. "Alguses läks poes ikka 4–5 korda kauem aega, lugesin kõiki silte. Abikaasa juba haigutas kõrval ja tahtis ära minna. Nüüd on mul juba teada, mida ma võtan ja mida mitte. Paljudest riiulitest kõnnin lihtsalt mööda." Ainus, millega ta veel päriselt harjunud pole, on reisidel toitumine. Pikal autosõidul pole bensukatest midagi võtta ja ka lennukisse ei lubata oma pakikestega.

Marati sõnul on ka abikaasa tema menüüga üsna kohanenud, kuigi ta naudib endisviisi ka oma lemmikroogi. Laps sööb ikka seda, mida tema tahab – kohukest, piima, sinki ja juustu. "Õnneks on lapse tervis heas korras ja kuna ta joob vett ning ka kõik mahlad ja siirupid on aluselise veega lahjendatud, siis ma tema pärast ei muretse."